Słowo „MIND” z języka angielskiego oznacza umysł. Rozszerzenie skrótu MIND to Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay, które oznacza dietę odżywiającą umysł, zapobiegającą chorobom neurodegeneracyjnym i zmniejszającą ich progresję. Stanowi ona połączenie wszystkich założeń diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH ( przeciw nadciśnieniu tętniczemu), zajmujących dwa pierwsze miejsca w rankingu najlepszych i najzdrowszych diet świata. Zauważono, że osoby, które je stosują rzadziej zapadają na choroby neurodegeneracyjne takie jak Altzheimer, Parkinson, czy SM.
Co roku dieta MIND znajduje się w czołówce rankingu najzdrowszych diet, tworzonym przez lekarzy – dietetyków, diabetologów, psychologów. Jej pierwotnym zadaniem miało być przede wszystkim wzmocnienie układu nerwowego i sprawności umysłu. Jednak ku zaskoczeniu lekarzy pozytywnie wpłynęła na funkcjonowanie całego organizmu. Okazało się, że właściwe odżywienie mózgu sprawia, że poprawiają się parametry przebiegu wszystkich procesów, którymi on steruje – takich jak pracy serca, oddychania, odczuwania bólu, a nawet nastroju.
Co ważne naukowcom udało się wyodrębnić konkretne produkty spożywcze i związki chemiczne w nich zawarte, odpowiedzialne za pozytywne efekty diety dla umysłu w największej mierze.
Produkty zalecane w diecie MIND:

fot. archiwum Dietamed
- warzywa zielonoliściaste: szpinak, sałata, jarmuż, brukselka – co najmniej 6 porcji w tygodniu, najlepiej 3 porcje dziennie,
- inne warzywa – co najmniej jedna porcja dziennie,
- orzechy – 5 porcji w tygodniu,
- owoce jagodowe – co najmniej 2 porcje w tygodniu,
- nasiona roślin strączkowych – co najmniej 3 porcje w tygodniu,
- produkty pełnoziarniste – 3 lub więcej porcji dziennie,
- ryby – szczególnie tłuste ryby morskie – co najmniej raz w tygodniu,
- drób – 2 razy w tygodniu,
- oliwa z oliwek – jako podstawowy tłuszcz do przyrządzania posiłków
- wino – kieliszek dziennie
Produkty, niezalecane w diecie MIND:
- czerwone mięso i jego przetwory
- masło i margaryna – mniej niż łyżka stołowa dziennie,
- ser – mniej niż porcja w tygodniu,
- wypieki i słodycze
- produkty smażone i typu fast food
Zamiast szeregu skomplikowanych zaleceń i obostrzeń żywieniowych tym razem lekarze skupili się na prostych zaleceniach. Prostota zawsze była i jest pożądana i w cenie ♥♥♥.