Spróbuj
za darmo

Dowiedz się więcej

Wypoczynek na molo
jest relaksujący, ale...

... marsz plażą
zdrowszy

Dowiedz się więcej

Koniec odczucia głodu,
teraz czas na sytość
i lekkość jednocześnie

Dowiedz się więcej

Znamy już sekret
odchudzania bez
efektu jo-jo

Dowiedz się więcej

Żywienie w chorobach

Żywienie dietetyczne w chorobach układu pokarmowego takich jak: choroba refluksowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaparcia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nadwrażliwość jelita grubego, chorobach i niewydolności wątroby, kamicy żółciowej i zapaleniu trzustki. Żywienie ma na celu oszczędzanie chorego narządu przy jednoczesnym zagwarantowaniu wartości odżywczej posiłków. Służy też regeneracji po chorobie. Pacjent poza dietą otrzymuje wykaz produktów zalecanych i przeciwskazanych.

Żywienie dietetyczne w chorobach tarczycy.  Niedoczynność, nadczynność czy autoimmunologiczna choroba Hashimoto nie jest  wyrokiem skazującym pacjentów na nadwagę lub otyłość. Odpowiednią modulacją diety można efektywnie wspomagać proces leczenia,  i co ważne dla chorych, przeciwdziałać wzrostowi masy ciała, która w zaburzeniach hormonalnych tarczycy,  wzrasta nieomalże bez powodu.  Dieta ma na celu przede wszystkim zagwarantowanie właściwej podaży pełnowartościowego białka i jodu . Należy ograniczać  produkty pogłębiające proces autoagresji takie jak soja, czy gluten. W przypadku niedoczynności proponujemy unikanie brukselki, surowego kalafiora, brokułów czy surowej kapusty, które działają wolotwórczo. Dobrze dobrana  dieta pozwala zwiększyć spowolnioną podstawową przemianę materii.

Żywienie dietetyczne w chorobach metabolicznych: cukrzycy, otyłości, dnie moczanowej, hiperlipidemii z podwyższonym cholesterolem LDL i trójglicerydami. Celem diety jest normalizacja parametrów biochemicznych badań pacjenta takich jak wyrównanie glikemii, obniżenie stężenia kwasu moczowego we krwi czy obniżenie poziomu cholesterolu. Z diety są eliminowane lub ograniczane produkty powodujące nasilenie choroby.

Żywienie dietetyczne w chorobach układu krążenia. Dieta ma na celu obniżenie ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych związanych z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, udarem mózgu, zawału serca. W profilaktyce tych chorób jak i w ich leczeniu stosujemy dietę normalizującą masę ciała pacjenta z ograniczeniem podaży nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i energii.

Żywienie w chorobach nerek  w zależności od rodzaju choroby i etapu niewydolności nerek, a także stanu pacjenta dieta jest dobierana indywidualnie. W przypadku przewlekłej niewydolności nerek upośledzającej funkcję filtracji kłębuszkowej dieta jest układana po konsultacji z lekarzem prowadzącym pacjenta.

Żywienie w alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Gabinet DIETAMED oferuje układanie indywidualnych diet z wyłączeniem produktów, na które została u pacjenta zdiagnozowana alergia. Silne alergie na białka mleka, jaja, rośliny strączkowe, skorupiaki czy orzechy mogą manifestować się skrajnymi reakcjami obrzęków, trudności w oddychaniu a nawet mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego u osób z alergią należy bezwzględnie wyłączyć z pożywienia alergeny. Z kolei nietolerancja pokarmowa jest łagodniejszą lecz też niewłaściwą reakcją organizmu na pewne pokarmy, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy mają jeden objaw, jak np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to zespołem nadwrażliwego jelita, migrenami, problemami skórnymi czy niedomaganiami układu oddechowego. Nie jest łatwo uświadomić sobie, że pożywienie jest katalizatorem dla występowania pewnych objawów, skoro symptomy nietolerancji pokarmowej mogą wystąpić kilka godzin albo nawet kilka dni później. Gabinet DIETAMED wykonuje testy nietolerancji pokarmowych Food Detective. Po wykonanym teście proponujemy zrównoważone diety z czasowym wyłączeniem produktów, których należy unikać.

Żywienie w profilaktyce nowotworów i wspomagające leczenie onkologiczne. Właściwe żywienie wspomaga leczenie onkologiczne, ale należy pamiętać, że nie może go zastąpić. Odżywianie podczas choroby stanowi bardzo ważny element wspomagania leczenia i od samego początku ma służyć poprawie stanu i kondycji pacjenta. Pacjent onkologiczny ma zwiększone zapotrzebowanie energetyczne oraz na składniki pokarmowe, co spowodowane jest hipermetabolizmem. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tłuszczów, węglowodanów, białka, składników mineralnych, witamin oraz nawodnienie przyczynia się do odbudowy tkanek, przybraniu na wadze (szczególnie ważne w niedożywieniu) oraz przywraca siły i energię.

Powrót

Kontakt

Gabinet Dietetyki Medycznej DIETAMED

Ul. Legionów 119 C,  81-472 Gdynia

+48 608 463 528

dietetyk@dietamed.eu

Pokaż mapę
Umów wizytę