Spróbuj
za darmo

Dowiedz się więcej

Wypoczynek na molo
jest relaksujący, ale...

... marsz plażą
zdrowszy

Dowiedz się więcej

Koniec odczucia głodu,
teraz czas na sytość
i lekkość jednocześnie

Dowiedz się więcej

Znamy już sekret
odchudzania bez
efektu jo-jo

Dowiedz się więcej

O co chodzi z zawartością tkanki tłuszczowej u sportowca?

Sportowcy często zadają mi pytanie, ile powinni ważyć, aby osiągać maksymalne wyniki sportowe. Dziś przedstawię Wam wybrane parametry dotyczące sylwetki, proporcji oraz składu ciała cechujące najlepszych zawodników klasy światowej kilku sportów wytrzymałościowych.

Wyniki sportowca zależą nie tylko od przygotowania treningowego i „wstrzelenia się w okno” zwiększonej wydolności po odpoczynku tuż przed startem (tzw. efektu superkompensacji), ale także od masy ciała ogółem, zawartości tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy mięśniowej.
Spalamy tłuszcz powoli przy niższych obciążeniach treningowych, ale nie będę pisać o tym, skoro „lajtowe” bieganie z  „Biegam Bo Lubię” przyprawia mnie o maksymalne dopuszczalne tętno, przy którym powinnam przerwać już wysiłek 😐  . Omówienie rodzajów wysiłku i ich odpowiedniego doboru zostawiam Trenerowi.
Moją pasją zawodową, poza naturalnie zdrowym odżywianiem, jest też niepożądana nadmierna tkanka tłuszczowa ( życiową też 😉 ) …. i dziś właśnie napiszę o Niej.

KOLARSTWO

kolarstwo graf Zawodnicy mają szczupłą górną część ciała podobnie jak biegacze, ale zdecydowanie bardziej umięśnione nogi. Cechuje ich niska zawartość procentowa tkanki tłuszczowej. U zawodników z drużyn europejskich oscyluje ona w granicach 6-11%. Zawodniczki w klasie mistrzowskiej również mają bardzo niską zawartość tkanki tłuszczowej, od 12 do 16%.

 

 

BIEGANIE

Bieganie graf

Czołowi biegacze długodystansowi na światowym poziomie słyną z niskiej wagi i ze szczupłej sylwetki. Rekordzista świata w maratonie Wilson Kipsang Kiprotich (rekord świata 2:03:23 Maraton Berliński 2013) przy wzroście 1,82 cm waży zaledwie 62 kg. Fizjologowie wysiłku fizycznego z USA w wielu badaniach wykazali, że średnia ilość tkanki tłuszczowej u maratończyka wynosi 7,3%, a u biegaczek długodystansowych 12,4%. Waga jest przekleństwem biegacza, ponieważ każdy ruch jego ciała jest skierowany w górę i musi pokonywać opór grawitacji. Badacze Uniwersytetu Stanu Georgia wykazali, że 5% wzrost masy ciała oznacza o 5% gorszy wynik w 12-minutowym biegu testowym Coopera.

PŁYWANIE

pływanie graf

Najlepsi pływacy są zazwyczaj bardzo wysocy i mają ponadprzeciętne długie tułowie i ręce, dzięki czemu mogą swobodnie wykonywać długie pociągnięcia. Mają także duże stopy oraz luźne stawy skokowe , które potęgują kopnięcia. Poziom tkanki tłuszczowej u pływaków jest wyższy niż u zawodników innych dyscyplin wytrzymałościowych. Tłuszcz lepiej utrzymuje się na powierzchni wody niż mięśnie a pływalność zmniejsza opór i tak niewielka ilość „warstwy izolacyjnej” działa na korzyść. Typowy zawodnik  klasy  mistrzowskiej ma około 10-12% tkanki tłuszczowej, a zawodniczki oscylują  w granicach 19-21%

 

TRIATHLON

Triathlon graf

Jak można się spodziewać ciało triathlonisty łączy cechy budowy pływaka, kolarza i biegacza. Zawodowi triathloniści są raczej wysocy choć nie dorównują pod tym względem pływakom. Ponadto połączenie treningu biegowego z kolarskim sprawia, że nogi triathlonisty są potężniejsze niż biegacza, ale mniej umięśnione niż kolarza. Wydaje się, że od pewnego momentu treningów ciało przystosowuje się do jednej z dyscyplin sportowych i staje się mniej odpowiednie dla dwóch pozostałych. Niemniej cechuje ich relatywnie niski wskaźnik tkanki tłuszczowej (6-10% dla mężczyzn                                                                oraz 12-16% dla kobiet)

Nie da się zmienić wzrostu, szerokości bioder, długości stóp ale dietą i treningiem można wpłynąć na procentową zawartość tkanki tłuszczowej oraz uzyskać optymalną wagę startową przy której zawodnik jest w stanie uzyskać najwyższą formę. Warto wiedzieć, zmierzyć i zaobserwować w czasie jak własny skład ciała wpływa na osiągnięcia sportowe. Ja zaczynam obserwację osobistą od tego , czy moje HR (Heart Rate czyli tętno serca) na bądź co bądź spokojnych zajęciach BBL obniży się wraz ze spadkiem tkanki tłuszczowej 🙂 .

Uwaga autorki:
Rysunki i część tekstów dotyczące budowy oraz składu ciała zostały opublikowane za zgodą wydawnictwa Inne Spacery- Sembrador i pochodzą z książki Matt Fitzgerald „Waga Startowa”, wyd.2012

Kontakt

Gabinet Dietetyki Medycznej DIETAMED

Ul. Legionów 119 C,  81-472 Gdynia

+48 608 463 528

dietetyk@dietamed.eu

Pokaż mapę
Umów wizytę